İşe Alım Sürüş Testi öncesi taşımacılık yapacağınız türe uygun SRC Belgesine sahip olmanız gerekmektedir.
3 Haziran 2020

İşe Alım Sürüş Testi

ile Ulaştırma Hizmetleri

İşe Alım Sürüş Testi

İşe Alım Sürüş Testi, araç teslim edilecek sorumluluk yüklenecek ve trafikte kişi ve kurumları temsil edecek olan sürücülere uygulanan bir eğitimdir. İşe Alım Sürüş Testi öncesi taşımacılık yapacağınız türe uygun SRC Belgesine sahip olmanız gerekmektedir. Şoförlük görevini yerine getirmek istiyorsanız kullandığınız araç tipine uygun SRC Belgesini almak zorundasınız.

İşe Alım Sürüş Testi Amacı

İşe Alım Sürüş Testi amacı; pazarlama, satış, tıbbi mümessil gibi görevleri gereği günün büyük bir bölümünü trafikte geçiren sürücülerin değerlendirilmesini yapmak olası tehlike ve trafik kazalarını engellemek amacıyla yapılan eğitim hazırlanan raporla ilgili makam bilgilendirilerek doğru analiz yapmasını sağlar.

İşe Alım Sürüş Testi Süresi

  • 1 gün
  • 1 saat teorik, 3 saat uygulamalı akan trafikte değerlendirme ve analiz

Toplam; 4 saattir.

İşe Alım Sürüş Testi süresi, eğitimi alacak kişi sayısına göre değişiklik gösterebilmektedir. Şuan da yazacağımız eğitim süresi 10 kişilik bir sınıf için geçerlidir. Sınıf mevcut sayısına göre değişiklik gösterebilmektedir.

1 günlük eğitimler için belirlenen eğitim saatleri; randevu saatinde başlar ve 4 saatlik süre içerisinde 1 gün olacak şekilde sonlandırılır.

  • 1 saat teorik eğitim,
  • 3 saat uygulamalı akan trafikte analiz ve değerlendirme,

olamak üzere toplamda 4 saat eğitim verilir.

İşe Alım Sürüş Testi İşleyişi

İşe Alım Sürüş Testi Teorik (1 Saat); Teorik eğitimde eğitimi verecek olan eğitmen sınıf ile tanışır, katılımcıların sürüş durumlarına göre seviye belirleme analizi ve sürüş ihtiyaçlarını belirler. Türkiye’deki genel trafik durumu, işleyişi konuşulduktan sonra araç içi aktif ve pasif güvenlik sistemlerinden bahsedilir. Lastik basınçlarının kontrolü ve lastik ömürleri detaylı bir şekilde işlenir. Defansif sürüş ile ilgili Dünya genelinde olması gereken görseller ve gerçek kaza görüntüleri ile eğitim aşılanır.

İşe Alım Sürüş Testi, Değerlendirme ve Test (3 Saat); Psikomotor davranışlarını ölçen yazılım sonuçları alınır. (el ayak koordinasyonu, duyma görme, verilen reaksiyon süresi) katılımcılar teorik ders bitiminde eğitmenler eşliğinde araç kullanarak yanlış sürücü davranışları düzeltilir, eğitmen tarafından gözlenen sürücü ile ilgili rapor düzenleyerek gerekli birime verilir.

İşe Alım Sürüş Testi Belgesi/Sertifikası

İşe Alım Sürüş Testi, eğitim kompleksi içerisinde bu eğitimler için ayrılmış asfalt,stabilize toprak alan ve OFF-Road toprak alan pist alanlarında uygulanmaktadır. Amerika NSC (National Safety Council) tarafından sertifikalandırılmış ve Milli Eğitim Bakanlığı tarafından onaylanmış eğitim müfredat ve mevzuatı uygulanır. Eğitim veren tüm eğitmenler TOSFED ve NSC tarafından lisanslıdır.

Tüm eğitimler sonunda katılımcılara katılım belgesi verilmektedir. (Her katılımcı için ayrı ayrı düzenlenen Sürücü Değerlendirme Raporu düzenlenir.)

Genel Puanlama
Yazıyı Değerlendir
[Toplam: 2 Oylama 5 Puan]
Özet
İşe Alım Sürüş Testi
Makale Adı
İşe Alım Sürüş Testi
Kısa Açıklama
İşe Alım Sürüş Testi öncesi taşımacılık yapacağınız türe uygun SRC Belgesine sahip olmanız gerekmektedir.
Yazar
İşletme
İleri Sürüş Teknikleri, Defansif Sürüş Teknikleri, Güvenli Sürüş Teknikleri, Emniyetli Sürüş Teknikleri
İşletme Logo