Makam Şoförlüğü görevini yerine getirmek istiyorsanız kullandığınız araç tipine uygun SRC Belgesini almak zorundasınız.
3 Haziran 2020

Makam Şoförlüğü Eğitimi

ile Ulaştırma Hizmetleri

Makam Şoförlüğü Eğitimi

Makam Şoförlüğü Eğitimi, makam şoförlerinin mekanik, psikolojik ve davranışlarının değerlendirilip uygulamaya yansıtıldığı bir eğitimdir. Makam Şoförlüğü görevini yerine getirmek istiyorsanız kullandığınız araç tipine uygun SRC Belgesini almak zorundasınız.

Makam Şoförlüğü Eğitim Amacı

Makam Şoförlüğü Eğitim amacı; makam şoförlerinin işverenleri ve müşterileri ile ilişkilerinde önemli rol oynayan vip davranışların ulusal ve uluslararası yöntemlerinin katılımcılara aktarılması koruma, takip kurallarının ve protokol kurallarının katılımcılara uygulamalı olarak anlatılmasıdır.

Makam Şoförlüğü Eğitim Süresi

 • 1 gün
 • 4 saat teorik, 4 saat uygulamalı pist eğitimi

Toplam; 8 saattir.

Makam Şoförlüğü Eğitim süresi, eğitimi alacak kişi sayısına göre değişiklik gösterebilmektedir. Şuan da yazacağımız eğitim süresi 10 kişilik bir sınıf için geçerlidir. Sınıf mevcut sayısına göre değişiklik gösterebilmektedir.

1 günlük eğitimler için belirlenen eğitim saatleri; randevu saatinde başlar ve 8 saatlik süre içerisinde 1 gün olacak şekilde sonlandırılır.

 • 4 saat teorik eğitim,
 • 4 saat uygulamalı pist eğitimi,

olamak üzere toplamda 8 saat eğitim verilir.

Makam Şoförlüğü Eğitim İşleyişi

Makam Şoförlüğü Eğitimi Teorik (4 Saat); Teorik eğitimde eğitimi verecek olan eğitmen sınıf ile tanışır, katılımcıların sürüş durumlarına göre seviye belirleme analizi ve sürüş ihtiyaçlarını belirler. Türkiye’deki genel trafik durumu, işleyişi konuşulduktan sonra araç içi aktif ve pasif güvenlik sistemlerinden bahsedilir. Lastik basınçlarının kontrolü ve lastik ömürleri detaylı bir şekilde işlenir. Defansif sürüş ile ilgili Dünya genelinde olması gereken görseller ve gerçek kaza görüntüleri ile eğitim aşılanır. Projeksiyon destekli görsel materyaller, alkol gözlüğü, emniyet kemeri simülasyonu uygulanarak öfke kontrolü ve yorgunlukla mücadele teknikleri katılımcılara anlatılır. Eğitim için pist kuralları hatırlatılır ve uygulama pist eğitimine geçilir. Defansif sürüş teknikleri, ileri sürüş teknikleri, vip sürüş teknikleri, protokol kuralları karşılama ve uğurlama, konvoy takip kuralları, öfke kontrolü, yorgunlukla mücadele, görsel eğitim metotlarıyla katılımcıya anlatılır.

Makam Şoförlüğü Eğitimi PİST (4 Saat); Slalom Egzersizi; bu egzersizde katılımcılara ideal sürüş pozisyonu, doğru direksiyon tutuş, açı ve hareketleri ile çevirme tekniği anlatılır. Araç hakimiyeti arttırılır.

 • Fren Egzersizi; bu egzersizde katılımcılara farklı hız ve zeminlerde araçlarını güvenli ve hızlı durdurma deneyimleri yaşatılır. Değişik koşullarında fren mesafesine etkileri karşılaştırılıp katılımcıya empoze edilir.
 • Engelden Kaçma Egzersizi; bu egzerside katılımcılara önlerine aniden çıkan bir tehlikeyi fark etme ve güvenli bir şekilde kaçış manevrası yapabilmesini aktarır.
 • Önden Kayma – Viraj Egzersizleri; bu egzersizde katılımcılara viraja doğru ve gerektirdiği hızlar ile girilmediğinde karşılaşılabilecek aracın önünün kayma senaryosu gösterilir, kurtarma manevrası ve kontra direksiyon hareketleri empoze edilir.
 • Arkadan Kayma – Egzersizi; bu egzersizde katılımcılara aracın arka kısmı kontrolden çıktığında oluşabilecek deneyim ve senaryolar yaşatılır, aracın kontrolünün alınması ve doğru direksiyon manevraları katılımcıya empoze edilir.
 • Kaza Senaryoları; epoksi alan kontrol kayıp ve absorbe etme egzersizleri uygulanarak katılımcıya bu gibi kaza senaryolarda psikomotor davranışlarını geliştirilmektedir.
 • Konvoy takip parkuru; birden fazla araç ile slalom ve karışık slalom yapılarak ani duruşlar ve mesafe kontrolü uygulamalı olarak aktarılır.
 • Karşılama – uğurlama; yurt içi ve yurt dışı protokol kurallarına uygun olarak misafirin karşılanması ve uğurlanması senaryoları uygulanarak anlatılır.

Makam Şoförlüğü Eğitimi Belgesi/Sertifikası

Makam Şoförlüğü Eğitimi, eğitim kompleksi içerisinde bu eğitimler için ayrılmış asfalt,stabilize toprak alan ve OFF-Road toprak alan pist alanlarında uygulanmaktadır. Amerika NSC (National Safety Council) tarafından sertifikalandırılmış ve Milli Eğitim Bakanlığı tarafından onaylanmış eğitim müfredat ve mevzuatı uygulanır. Eğitim veren tüm eğitmenler TOSFED ve NSC tarafından lisanslıdır.

Tüm eğitimler sonunda katılımcılara katılım belgesi verilmektedir. (Tüm katılımcılara VIP Sürüş Teknikleri sertifikası verilir.)

Genel Puanlama
Yazıyı Değerlendir
[Toplam: 3 Oylama 5 Puan]
Özet
Makam Şoförlüğü Eğitimi
Makale Adı
Makam Şoförlüğü Eğitimi
Kısa Açıklama
Makam Şoförlüğü görevini yerine getirmek istiyorsanız kullandığınız araç tipine uygun SRC Belgesini almak zorundasınız.
Yazar
İşletme
İleri Sürüş Teknikleri, Defansif Sürüş Teknikleri, Güvenli Sürüş Teknikleri, Emniyetli Sürüş Teknikleri
İşletme Logo